Fundacje PZU oraz Leader100 łączą siły, by wspierać uczniów

Materiał informacyjny Leader100
Szesnaście szkół z powiatu garwolińskiego znalazło się w gronie placówek, które otrzymały komplet wyjątkowych kolorowych e-booków. Materiały pomogą dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat w rozwijaniu kompetencji społecznych, takich jak empatia i otwartość na innych, nauka i czytelnictwo czy ciekawość poznawcza. Projekt ma na celu wspierać młode osoby w odkrywaniu siebie i budowaniu dobrych nawyków, które zaowocują także w dorosłym życiu byciem liderem, który pozytywnie wpływa na otoczenie.

Rozwijanie kompetencji, które mają znaczący wpływ na przyszłość młodych ludzi, jest niezwykle ważne. Z myślą o wspieraniu pozytywnych cech u dzieci i młodzieży Fundacje PZU oraz Leader100 realizują projekt edukacyjny, w ramach którego przekażą e-booki edukacyjne do 30 wybranych polskich szkół. Materiały będą doskonałą pomocą naukową w nadchodzącym roku szkolnym. Wśród szkół objętych projektem są placówki z Lublina, Warszawy, Opola, Garwolina czy Pilawy. W powiecie garwolińskim e-booki otrzymały: Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej, Szkoła Podstawowa w Woli Władysławowskiej, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Rębkowie, Szkoła Podstawowa im. Marii Wójcik w Wilkowyi, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Michałówce, Szkoła Podstawowa im. Ks. Bronisława Makiewicza w Rudzie Talubskiej, Zespół Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie, Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, I Liceum Ogólnokształcące Im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem, Zespół Szkół Ponadpodstawowych m. T. Kościuszki w Sobolewie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Pilawie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Tuwima w Trąbkach, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Gocławiu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Puznówce.

E-booki – atrakcyjna forma edukacji

W ramach wspólnego projektu Fundacji PZU oraz Leader100, polskiej fundacji edukacyjnej, do szkół i rodzin trafi 36 specjalnie przygotowanych e-booków, które będą kształtować następujące kompetencje uczniów:

1. otwartość na innych i empatia,
2. ciekawość poznawcza,
3. nauka, czytanie i pracowitość,
4. odpowiedzialność,
5. obywatelstwo cyfrowe (tj. jak mądrze korzystać z urządzeń cyfrowych i internetu),
6. porządek.

Materiały do rozwoju osobistego trafią do uczniów w 6 kategoriach wiekowych (od I do VIII klasy szkoły podstawowej oraz do wszystkich klas liceum i technikum). Dzięki podziałowi na kategorie wiekowe, ich zawartość jest dopasowana do potrzeb dzieci i młodzieży w różnym wieku, ze szkół podstawowych, jak i z liceów i techników. Co istotne, e-booki Leader100 są polecane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, i niektóre zostały za darmo udostępnione do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Każdy e-book zawiera zestaw ćwiczeń i sugestii do doskonalenia jednego nawyku danej kompetencji. Co jest tak wyjątkowego w tych materiałach? Przede wszystkim w prosty oraz przystępny sposób wspierają w budowaniu i utrwalaniu dobrych cech, które będą towarzyszyć dzieciom i młodzieży przez całe życie. To spójny i systematyczny plan rozwoju osobistego dla uczniów, opracowany przez specjalistów. Przykłady ze szkół, korzystających dotychczas z materiałów, pokazują, że uczniowie objęci projektem osiągają lepsze wyniki z egzaminów – np. placówki ze Świdnika, które zdobywały najwyższe miejsca w rankingu województwa.

Do szkół dostarczamy e-booki w wersji papierowej oraz elektronicznej, dzięki czemu szkoły mogą nie tylko wykorzystywać materiały podczas godzin wychowawczych, ale także przekazywać wiedzę dalej. Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli, by dzielili się materiałami z rodzicami i całą społecznością szkoły. Chcemy stymulować aktywność uczniów – nie tylko w szkole, ale i w domu, a także angażować do tego procesu rodziców. Program rozwoju nawyków i kompetencji wspiera dzieci i młodzież, by zostali liderami, a lider to ktoś, kto pozytywnie wpływa na najbliższe otoczenie w klasie, szkole czy w domu. – mówi Adam Domaradzki z Fundacji Leader100.

Korzyści na przyszłość

Dlaczego tak ważne jest, by rozwijać te kompetencje? Projekt ma na celu odkrywanie potencjału młodych osób, wsparcie ich w poznawaniu swoich talentów, pasji i mocnych stron. Materiały Fundacji Leader100 pomogą nauczycielom w prowadzeniu lekcji, szkole w realizacji programu wychowawczego, a także rodzicom, wspierając ich procesy wychowawcze w domu. Twórcy projektu skupiają się na rozwoju wrażliwości społecznej i budowaniu aktywnej postawy wśród dzieci i młodzieży.

Dobrze rozwinięte kompetencje społeczne będą przydatne uczniom nie tylko teraz, w życiu szkolnym i rodzinnym, ale również w przyszłości: na studiach czy w pracy.

Leader100 to polska fundacja edukacyjna, która od ponad 11 lat wspiera rodziny i szkoły – zarówno w Polsce, jak i za granicą, opracowując materiały pomagające w tworzeniu dobrych nawyków i kompetencji dzieci oraz młodzieży. Treści te obejmują 25 kompetencji społecznych, które są realizowane przez szkoły i rodziny w trakcie roku szkolnego i na wakacjach.

Każda szkoła może dołączyć do programu Fundacji Leader100 i korzystać z pełni materiałów dostępnych na platformie informatycznej Leader100. Więcej informacji o tym, jak to zrobić, można znaleźć na stronie https://leader100.com.pl/

Dodaj ogłoszenie